BOOK & MOVIE - The Mortal Instruments: Město z kostí

14. september 2013 at 12:40 | Claire Drayen |  movies & books
Clary je úplně obyčejná dospívající dívka, s obyčejnou matkou a obyčejným životem. Tedy, to platí do té doby, než se ukáže, že vidí věci, lidi a bytosti, jež obyčejný člověk vidět nemůže. Stane se jediným svědkem vraždy v zaplněném klubu a od té doby jí nechce dát pokoj zvláštní kluk, který si říká Lovec stínů. Aby toho šoku náhodou nebylo málo, její matka zmizí, a po zápase s nestvůrou v jejich zničeném bytě se tedy Clary rozhodne nechat si pomoct od tajemného Lovce stínů Jace. Objevuje nový svět skrytý přímo v tom našem a zjišťuje, že všechny báchorky o upírech, vlkodlacích a démonech jsou pravdivé. Koneckonců, sama se s nimi musí utkat. A to ještě zdaleka není to nejhorší, co Clary při cestě za svou matkou zjišťuje.

A než si řeknete, že je Město z kostí prostě jen další blbost z teď oblíbené a všudy přítomné ságy padlých andělů a upírů, prosím, přečtěte si recenzi, protože tenhle příběh s těmi slátaninami nelze srovnávat.


TMI: Město z kostí/TMI: City of Bones
- Cassandra Clare, 411 stran

Kniha je už na prvních několik řádků strašně skvěle napsaná. Vážně. Smekám před Meyerovou, Collinsovou a dalšími, ale Cassandra prostě píše asi nejlíp. Tedy, v převedení do češtiny, anglické verze jejich knih jsem ještě nečetla.
Nejdřív mi vadilo, že je kniha psána ve třetí osobě, protože jsem zvyklá, že hlavní hrdina svůj příběh vypráví sám. Taky jsem byla ještě na první stovce stránek celkem zmatená ohledně všech těch věcí s Lovci stínů, a že jich není málo. Dál jsem si zrovna dvakrát nepadla do oka se všemi těmi bytostmi jako jsou upíři a vlkodlaci, nemám to prostě ráda, příběhu pak věřím o něco méně.
ALE!
Po dočtení jsem se dostala do záchvatu, kdy jsem okamžitě chtěla další díl, nedovedla jsem myslet na nic jiného.
Ta kniha je mimořádná, ať už si tam lidi sajou krev jak chtějí. Je hrozně vtipná, možná i vtpnější jak Hvězdy nám nepřály, protože Jace a Clary jsou oba takový sarkastičtí, hlavně teda on, ale ona si z něho v knize taky několikrát utahuje. Příběh je hrozně moc poutavý, hlavně ve druhé pulce, a ať už se vám kniha po přečtení líbila nebo ne, myslím že každý prostě bude chtít vědět co se stane dál. Nebo alespoň bude chtít odpovědi na několik otázek.
Neřekla bych, že tam byla některá zbytečná místa, nebylo to zbytečně protahováno, což oceňuji.
Jediná věc, kterou ještě asi můžu vytknout je to, že po celou tu dobu jsem doopravdy nevěděla, jak se Clary cítí ohledně Jace a naopak. Ano, zapletou se tam a ani si nemyslím, že jsem to vyspoilerovala, protože to je hned jasné. Takže to by mě ještě zajímalo, jinak nemám absolutně co vytknout.


- || - (2013), 130 min
Hrají: Lily Collins, Jamie Campbell, Robert
Sheeran, Kevin Zegers a další

Byla jsem na premiéře 12.9., asi dva týdny po tom, co jsem dočetla knihu. Na CSFD.cz má film 62%, což když jsem viděla, chtěla jsem notebookem hodit o stěnu. Je úplně evidentní, že lidi kteří to hodnotí nečetli knihu. Take vám chci jenom říct, ať na to hodnocení na CSFD nedáváte, hromada skvělých filmů tam je ohodnocena kousek nad padesátku.
Do kina jsem se hrozně moc těšila, víc než na Percyho, byla jsem strašně zvědavá jak to budou mít udělané. Navíc miluju herce, který ve filmu hraje Simona, Claryna kámoše.
Hned v první čtvrtině mi to přišlo všechno hrozně scvrklé dohromady. Ano, je to očekávatelné, ale byl to prostě nezvyk. Ve filmu se toho taky dozvíte méně, takže rozhodně doporučuju nejdřív si přečíst knihu, ušětří vás to případných nedorozumění. Nejvíc mi asi vadilo že ve filmu nebyla ta část, kdy skoro nevlastní otec Clary (hodně dobrý přítel Clariny matky) jí vypráví jak to bylo s její matkou a s jejím opravdovým otcem. Stejně tak mě mrzelo, že v knize nakonci Clary s Jacem na motorce odletí, ale ve filmu prostě jen obyčejně odjedou. A to není jediná scéna, která by měla být ve filmu jinak.
Všechny postavy, do jedné, byly stvárněny podle mých představ. Clary sice měla vypadat ještě trochu jinak, ale koho to zajímá když jí hraje Lily Collins? I místa byla dokonale vybrána, skoro jakoby mi to vzali z hlavy. Taky oceňuju, že si dali záležet na detailech (i když co si budeme, pár jich taky vynechali, nejvíc mi asi vadilo, že v jedné scénce Simon Clary říká, že čekal, že až řekne holce "Miluju tě", odpoví mu "Já vím", jako princezna Leia v Hvězdýnch válkách, ale ve filmu řekne že očekával že mu holka řekné taky "Miluju tě"), jako třeba že když si Clary lehne na postel vedle Simona, hodí si jednu nohu přes tu jeho, nebo ta věc s Jaceovým prstenem, který když se otočí tak je tam místo písmene W jako Wayland písmeno M a další. A prostě Simon, byl hrozně roztomilý, bylo mi ho strašně líto, když Clary s Jacem nachytal jak se líbají.
Taky tam bylo několik náznaků, zřejmě jako předpříprava na pokračování, které v první knize chyběli, a o to víc chci další díl abych zjistila spojitosti.

Na závěr snad jen... Ah, bože netuším, nemůžu přemýšlet, musím ten film vidět znovu! :D

Mortal Instruments

City of bones....~

City of bones

.

Simon 😍

Untitled

MUNDO PERFEITO PARA MIM | via Tumblr
 

Be the first one to judge this article.

Comments

1 Domi Domi | Email | Web | 14. september 2013 at 16:31 | React

tento príbeh som ani nevidela, ani nečítala, ale počula som o ňom veľa^^
tak sa do toho asi dám, keď si nájdem čas:3

2 Nell Nell | Web | 14. september 2013 at 17:10 | React

Tak jo, Claire. Tohle mě odrovnalo, asi nikdy v životě jsem nečetla úžasnější recenzi. Nebo možná jo, ale prostě... takhle propracovanou a to všechno, a nejdůležitější je, že je to o mé skoro nejoblíbenější knížce, takže si určitě dokážeš představit moje pocity. :3

Je pravda, že je to... taková slátanina. Upíři, vlkodlaci, čarodějové, víly, to všechno. Ale není v tom zmatek, právě naopak. Je jasně dané, kdo je s kým, kdo se navzájem nesnáší. Všechno je to uspořádané do takového celku, takže to není tak, jak by si třeba někdo řekl: "Další kniha o upírech." Tohle je úplně něco jiného, mnohem, mnohem lepšího.

Ano, přesně tak. Já je nechci nijak shazovat, ale myslím, že když se píše příběh v první osobě, je to takové.. jednodušší. A asi to mám radši, když je to ve třetí osobě, protože tak nevím jenom to, co si myslí Clary, ale i chápu, jak je na tom Simon, co zrovna dělá Izzy... Je to takové jiné. Nevím, jestli lepší, ale... mám to tak ráda. :)

Nemůžu se rozhodnout, kdo je vtipnější, jestli Jace, anebo Augustus. Ale víc mě asi rozesmívá Jace, protože Augustus spíš říká tu krutou pravdu. Ale Jace... taky říká tu pravdu, ale ne tak krutou. Takže asi Jace, protože párkrát jsem se přistihla, že mluvím jako on. A to i před tím, než jsem to četla. Já tohle na něm strašně miluju - to, jak se vyjadřuje. Tak specificky, úžasně! :D

A už se dostávám do záchvatu, takže dál už třeba nečti, protože se ti může stát, že to vůbec nepochopíš.

Já myslím, že jakmile se dozvíš, že jsou sourozenci, už pomalu ani nekoukáš na ten děj, ale jenom se snažíš co nejdřív dozvědět, jestli jsou nebo nejsou. Protože tohle je k zešílení!
Bylo jasné, že se ti dva spolu zapletou... aspoň trošku. A taky byl jasný Simon. Je to strašně složité a protože jsi nečetla další díly, já ti nechci spoilerovat, Takže snad někdy příště, těš se. :D

Hah, já jsem byla druhého září na předpremiéře! Nemohla jsem to už vydržet. :D
Je to špatné, když tam jdou lidi, kteří to nečetli, protože a) musí být strašně překvapení z toho, že Jace a Clary jsou sourozenci, a b) nemůžou to chápat. Mně taky pár scén uniklo, ale to spíš připisuju tomu, že jsem byla totálně mimo z Jamieho a la Jace. Ale i tak. Zdá se mi to strašně složité na chápání.

Mně naopak připadalo, že tam hrozně moc detailů bylo. Ale jasně, spousta taky ne. To s tím Miluju tě mě docela překvapilo, čekala jsem, že to tam bude. Ale doufám, že odpověď "Já vím", bude aspoň v Catching fire. :D

Mně se strašně líbilo, že tam dali ty náznaky. Aspoň můžu tušit, jak to bude dál (ne že bych to nevěděla). A strašně jsem byla ráda, že tam dali tu Simonovu ránu na krku. Protože v knížce jsem vůbec netušila, že se pak stane to, co se stane.

Nemůžu se dočkat, až to znovu uvidím. V úterý jdu, strašně moc se těším. Jediný problém je, že s kámoškou, která to nečetla, ale tak... Zase má tu výhodu, že se do Jace zamiluje za dvě hodiny, zatímco mně to trvalo dva dny.

Ještě jednou, napsala jsi to nádherně. A ty obrázky, ach. Tu poslední runu si jdu okamžutě uložit. :D

Ale stejně bylo nejlepší, jak se Jace se Simonem dohadovali o tom, kteří poldové jsou praví a kteří jsou jenom démoni, a taky to, jak udělali z Bacha nefilima. :3

Chce se mi brečet, když se dívám na tu animaci, kde Simon říká, že Clary miluje. V tom kině jsem fakt brečela. V téhle scéně a na konci, jak Jace řekl, že tomu, že jsou sourozenci, stejně nevěří. Protože to bylo tak strašně dojemné a navíc ta hudba. <3

Už nebudu dál blábolat. Až na to půjdeš znovu, užij si to. :)

3 ∞ Licorne From La-Vervain ∞ ∞ Licorne From La-Vervain ∞ | Email | Web | 14. september 2013 at 18:53 | React

Nečítala som, ale videla som film a musím unať, že to bolo skvelé a veľmi sa mi páčil :D Tie vtipné scény a o tom blonďákovi, alebo toto keď zapichol sviečku do jablka a povedal "sorry torta nie je..." Tak som sa z toho rechtala :D
Skvelý film a teším sa na pokračovanie :)No ale taktiež nesúhlasím s hodnotením na čsfd :/

4 Nell Nell | Web | 15. september 2013 at 13:36 | React

Claire, ty sis změnila design! A je nádherný! Takový zvláštní, ale v dobrém. To je fakt nádhera. Sedím tady a koukám se na ty měnící se obrázky. :3

Jestli jsem ti nějak zasáhla do denního programu svým užvatlaným komentářem, tak promiň. Ale občas se feels ovládnout nedá.

Vůbec nemáš za co. :) Ne, nezklamalo mě to. Spíš naopak. Ale recenze by s tím nic neudělala, to spíš ten film a tak. Tohle se nedá nepovažovat na za jeden z nejlepších příběhů. I když, Hostitel je Hostitel. :3

Jo, na tohle jo. Ale i ve třetí osobě to pak může být osobní. Já myslím, že je to taky podle příběhu. Třeba vůbec si nedokážu představit TFIOS v "er" formě.
Joo, říkala jsem si, že tě to ovlivnilo. :) CoB omámí všechny, vždycky, na vždy. Je to prostě... nepopsatelné.

Ano, asi z toho důvodu. On je prostě tak... Aaah, feeels. Neodkážu to popsat. :D Já jsem Simona v prvním díle fakt hodně neměla ráda, protože se tam pořád motal a tak, ale ve druhém díle už jsem ho ráda měla. No, a v pátém jsem si ho úplně zamilovala. Ale Jace mám stejně radši. :3

Já jsem tomu v knize spíš věřit nechtěla. A v tom filmu to vyznělo tak, že to není jisté. Ještě že vím, jak to dopadne, jinak bych na tom byla s nervy v háji.

No, to musí být složitější, když to v tom filmu nikdo nevysvětlil, kdežto v knížce ano. Taky jí to všechno budu muset vysvětlovat. Jenže já jsem jí to všechno řekla už kdysi, když jsem to dočetla, takže ona už se v tom trochu orientuje. Tak snad tam nebude úplně mimo.

Bylo to takové... no, asi sladké, jo. Ale až jí to řekne Jace, to bude úplně... andělské. :3

Tak si to stáhni třeba v pdf do počítače, nebo tak něco. Na uložto to určitě je, kámoška to takhle četla. :) Ale on by byl strašně sexy upír! Uvidíš. Můžu ti říct, že Jocelyn fakt víla nebude, to je dost vtipná představa. :D Neboj. A myslím, že vílou se ani nijak stát nemůžeš, tak se prostě musíš narodit. Aspoň myslím.

Já jsem taky skoro bez peněz. A proto chodím v levné úterý. :D Ale fakt, musím se hlídat, protože už mám jen tři stovky, a to chci na Catching fire, koupit si Looking for Alaska... blablabla, je toho strašně moc. A pak Vánoce, že jo, takže každá koruna se hodí... Musím hlídat, jestli to někde nepůjde stáhnout.
Přesně. Já jsem jenom jako omámená zírala na Jamieho. To se prostě nedá. :D

A nebo: Oni mají runy na všechno: neviditelnost, tichost, dokonce když máš hlad... NE! :D

Já jsem do toho až moc poblázněná, abych se ovládla. Ale tentokrát už to zvládnu.

Tak jo, blábolíme dál! :D

5 Liven Liven | Web | 15. september 2013 at 16:36 | React

Právě včera jsem dočetla druhý díl a jsem moc spokojená a moc se těším až si přečtu ten poslední. Potom plánuji jít na to do kina, ale nevím kdy se to tady v tom prdelákově objeví, ale tak snad se dočkám a když ne, tak si to stáhnu, bohužel. :)

Líbí se mi jakým stylem to máš napsané a jak máš zkombinované a jak jde vidět, že máš k tomu filmu, knize určité pouto. :3

6 Nell Nell | Web | 15. september 2013 at 17:10 | React

Super! Tak teď už víš, jak se já cítím pokaždé, když tvůj článek nese zajímavý název a začíná slovem Povídka. :3

Děkuju. Víš, jak to od tebe potěší. Vždycky si připadám, jako by mně to hodnotil profesionál. :3
Joyce není odvozenina Jocelyn. Viděla jsem to jméno a hned mi to připomnělo moji oblíbenou písničku od Ellie - Joy. Takže jsem to prostě musela dát. :D Jo, podobá se to, ale žádné spojení v tom nehledej. :3

Možná máte nějakou dobrodružnou povahu, nevím. Já bych tam asi taky šla, po strašně dlouhé rozhodování a tak. Hele, nechci ti to celé prozradit, tak radši mlčím. :D
Já jsem taky ráda. Nemohla jsem to bez psaní nějaké vícedílné povídky vydržet. :3

Tak skoro změna. Je to skoro jiné. Jo, a neřekla jsem ti, jak jsou boží ty obrázky z knížek, které máš v menu. Ale... kde je Divergence? :3

Jo, to je takhle vždycky. A pak přijde TFIOS, pak Divergence... no, pořád můžeš mít skupinu oblíbených knížek. :)

Jo. Ale uvidíš, něco se tam pro tebe ještě najde. ;)
Jo, Asi tak, no. Ale Simona mám ráda, jenom nechci aby byl s Clary. Zato Peetu nesnáším.

Ah, ta runa. To mám úplně všude. Dokonce jsem to (loni) psala na testy z matiky. :D

V prvním to... já nevím, asi nebylo, ne? Možná ke konci... Ve druhém bude náznak, ve třetím... aaach.
SPOILER!: http://24.media.tumblr.com/tumblr_lk7iwpDzq71qhm9dfo1_400.jpg Je to jenom citát, který Jace řekne, nic neprozrazuje. Ale rozmysli si dobře, jestli se na to podíváš.

Já ti nechci nic prozrazovat. Mluvíme o možnostech, ne? :D
Jo, došlo mi to. Ale chtěla jsem dělat chytrou. :D Hele, všechno se dozvíš ve druhém a třetím dílu. Neboj, blíží se to! :3
Jo, ty to nemáš? Já si to radši rovnou kupuju, i když mi všichni nadávají, ale kdybych si to půjčila, musela bych si to stejně koupit, takhle to aspoň není tak... já nevím jak to říct. Připadám si divně, když si to přečtu a pak si to koupím. :D Protože vím, že všechny ty knížky budu na sto procent chtít. :D

Já žádné dárky nemám. A vůbec netuším, jak a co seženu, protože jsou tady ty výdaje za filmy. Jsem hrozná. Moje rodina bude zklamaná z levných dárků. Ale pořád si říkám, aspoň něco.

No, tak... Jakmile se přestanou hádat o Clary, tak to bude lepší. Ach, teď ti to nesmím prozradit, jak Simonovi Jace bude říkat. :D

Já jsem to číslo prošvihla, minulý týden tam byl Jace a Clary na motorce, ale to bylo takové... já nevím. Mně se to nechtělo kupovat, mám na skříni spoustu takových menších, vytisknutých obrázků, takže to udělám taky tak. :3 Ale stejně, tvé kámošce závidím. :3

Jo, on ho v knize myslím měl... já už nevím. Jsem hrozná. :D Ani z toho filmu už si to nepamatuju, akorát to, že Clary použila tu super runu a udělala repliku...

7 placeforchanni.blog.cz|Channii placeforchanni.blog.cz|Channii | Web | 15. september 2013 at 17:34 | React

už som o kine aj filme počula :) a vyzerá to naozaj zaujímavo a recenzia vyzerá pútavo :) určite začnem radšej knihou

8 Nell Nell | Web | 16. september 2013 at 16:10 | React

To je super! Já jsem tušila, že tě to napadne. :)

Já myslím, že hlavně to připomíná Hunger games v tom, že je to stejně psané - myslím ich formu a přítomnost. Jako... Jo, asi jsem na tom podobně jako ty. Ne že by mě nějak štvalo, že je to podobné, spíš to neřadím mezi ty úplně,  úplně nejoblíbenější. Ale jak mě znáš, tak já o každé knížce říkám, že je moje nejoblíbenější, takže tohle je dost těžké. :D
Takže... příběh, ve kterém je Čtyřka, nepatří do tvé top čtyřky? :3

Ano, neboj se. :3
Já ho prostě nemám ráda. Fakt ne. Je moc hodný a to všechno, je takový vlezlý a tak, Hurikána mám prostě radši. :3

Jelikož matikářka vypadá jako Hagrid, nedá se říct, jestli byla nadšená nebo nadšený. :D
Ale jo, po hodině mně trochu nadala za to, že jsem čmárala nesmyslné klikyháky. "Tohle si necháváme na hodinu výtvarné výýchovy, ano?" :DD

Ano, to je sakra polobožsky andělský. :3 Simon se musí hodně snažit. Ale myslím, že i kdyby ani nehnul prstem, pro tebe to bude prostě ten nejlepší. :)

To je podobné jazyku urgalů. :D Chápu tě. A nebudu tě s tím dráždit, přesně vím, jak je to hrozné. :D

Aha, já jsem myslela, že je nemáš. Tak to jsem to blbě pochopila. :)
Jsem na tom jako  ty, já jsem si prostě nemohla koupit tu jednu. Protože ty obaly jsou dokonalé. :3

No, bude to.. pro Simona hnusný, pro Jace takový... Jak to říct? Jako že je něco víc. A tobě to bude připadat vtipný. :D

Jo, mně kámoška taky dala plakát s Loganem. Z Moře nestvůr, drží meč a za ním je oheň. :3 O Ellie vím, koupila bych si to, ale fakt se mi nechce. Šetřím na knížky. :D

To bude vypadat nádherně! :3

9 Natt. Natt. | Web | 16. september 2013 at 17:07 | React

Páni! Celkem dobrá náhoda... Dnes dopoledne jsem omylem klikla na trailer k tomuto filmu když jsem hledala jiný. Asi půjdu jak do knihy tak do filmu. Vypadá to vážně skvěle! Je jasný, že do filmu kterej má cca 140 minut nedají celou knihu ale i tak se na to musím podívat a pak i přečíst knihu protože to vypadá vážně skvěle! :)

10 Ranly Ranly | Web | 16. september 2013 at 22:01 | React

bože..já chci ten film vidět!! to musí být fakt úžasný.

11 Miana Rose. Miana Rose. | Web | 17. september 2013 at 13:29 | React

Tuto knihu si chci přečíst už delší dobu,ale ještě jsem se k tomu nedostala.
Film,musí být taky pěkný,ale kniha je prostě kniha:)

12 Vivianna. Vivianna. | Web | 17. september 2013 at 15:49 | React

Veľmi pekne ďakujem za pochvalu. Pretože vždy ma nesmierne také komentáre potešia. Ellie Goulding je tiež jedna top speváčka. Ale ako si napísala. Každému sa páči niečo iné. A to je podľa mňa správne. Demi je pre mňa, ako som už písala, nepopísateľným vzorom. :)

Vôbec neďakuj, to ja s radosťou. :) A nie, že si snáď si získala nového čitateľa, určite si ho získala. Tvoj blog ma zaujal hneď. Máš to tu veľmi krásne. A to ako píšeš ma ohromuje. :) Na tvoj blog som narazila náhodou, cez nejaký druhý blog, zanechala si tam komentár. Nedalo mi to a mrkla som sa na tú adresu. No a zostala som tu dlhú dobu, pozerala som si predošlé články a zapáčilo sa mi tu. :) Len tak ďalej.

Ten príbeh vyzerá zaujímavo. Aj podľa obsahu. Znie to naozaj veľmi dobre. Už aj uvažujem, že si buď prečítam knihu, alebo pozriem film. Avšak asi zvolím knihu, tým dávam prednosť. :)

13 Vikyna Vikyna | Web | 17. september 2013 at 16:35 | React

Knihy jsou vždycky o moc lepší než filmy. :) ještě se mi nestalo, že by to bylo jinak.

14 Infinity Infinity | Web | 17. september 2013 at 19:01 | React

Já jsem Město z kostí neviděla ani nečetla. Ale bohužel jsem četla tolik negativních recenzí, že mě docela odradily. Musím přesto říct, že tvoje recenze mě přesvědčily, abych filmu i knihám dala šanci.

Ty animace a obrázky jsou úplně skvělé. Viděla jsem i trailer k filmu a možná, že na to vážně mrknu a knihu si přečtu. Prostě jsi mě přesvědčila. :D :3

New comment

Log in
  Don't you have your own web yet? Create it for free on Blog.cz.
 

Actual articles

Reklama