The Kiss of Darkness

28. january 2014 at 18:40 | Claire Drayen |  oblivion
Never Again... | via Tumblr

Sedím sám. Tma je všude kolem. Proniká do nejzazších koutů v pokoji, plíží se po policích skrz pokrývku prachu, opírá se do oken, kde bojuje s matným světlem pouliční lampy, a šumí mi v uších. Do teď bych si myslel, že tma žádný zvuk nevydává. Tak či onak, nade vším vládne velkou mocí. Bez větších problémů se vkrádá tam, kde bychom ji nehledali, a pak se náhle se náhle z ničeho nic zjeví a provede nelítostný výpad proti naší tváři. Dovede být tichá jako lovící šelma a rychlejší než gepard. A jediné, co ji může přemoct, je ostré bílé světlo.
Zvedám hlavu. Hustou černou tmou pronikají červeně svítící číslice, prozrazující čtvrtou hodinu ranní. Podle paměti procházím kolem všeho nábytku, jež se v místnosti nachází a jehož rohy se někde v temnotě ztrácejí a jinde z ní zcela zřetelně vystupují. Chodbou se šíří pravidelný zvuk, dopad určitého předmětu na jiný. Na svědomí ho mají moje boty, nemotorně hledající další a další schod. Ozvěna se mnou v té jinak mrtvolně tiché chodbě hraje hru na třetího. Stěny si ji přehazují z jedné strany na druhou, šíří se celým úzkým prostorem, často je velmi blízko, jenže já se ji nesnažím polapit. Konečně ji opouštím, jako nežádoucí dívku, která je slyšet až moc, a nechávám se přivítat tísnivou, prázdnou ulicí.
Míjí mě kamenné obklady stěn budov nebo míjím já je? Nelze to určit, světlo je zde příliš slabé, příliš bezmocné. Není schopno vést boj s noční oblohou, nemá proti ní nejmenší šanci. Popadá mě chuť vyhýbat se kuželům světla a zůstat tak skryt před očima světa, ale láká mě hřejivý dotek měkké žlutě, prolínající se se svým temným protikladem. V dáli poblikávají světla města, vznikající v důsledku činnosti lidí, jako jsem já, lidí, kteří v noci bdí, jelikož se až příliš bojí lesku ostří noci. Ty světelné body jsou jako světlušky, jež na místě zmrazil chladný jarní vzduch, a ony už zapomněly, jak létat.
Na všechny však dohlíží měsíc, visící vysoko nad nimi. Proti jeho bílé záři výrazně vystupují šedá místa, vrytá do jeho povrchu. Dlouze na něj hledím, bílé světlo nabývá na intenzitě a pro oči se tak stává ještě palčivějším. Musím odvrátit zrak, což se však hned v následující chvíli nevyplácí. Je to, jako by na mě měsíc náhle zanevřel, protože jsem se k němu obrátil zády, a tak se mě zmocňují černé ruce. Mám pocit, že se propadám, sahají po mně stále další, jsou to otroci tmy, touží po kousku světla.
A náhle jsem zpět ve svém pokoji, pod oknem se svíjí neznámé stvoření s prázdnýma, hlubokýma očima. Zezadu na mě doráží bytost bez tváře, jejíž ruce zdobí nevzhledně protáhlé nehty, jistě stejně účinné, jako je břitva nože. Smýkají se mnou a ani se mě nemusí dotknout. Kolem mého těla se míhají lidské ruce, v okamžiku je ale chytají jiné a ony se uklidňují. Stojí nade mnou dívka. Vypadá jako noc sama. Je zahalena stíny, jež jí protahují řasy do nemožné délky. Jako by byla oděna v kouřové cloně, která je v dokonalém souznění s jejím tělem. Na toho, kdo není vybaven zrakem tmy, by působila jen jako černý obrys ženské postavy. Ale její oči, stejně zářivé jako jitřenka, by nepřehlédl nikdo. Záhy poznávám ji i všechna ta podivná stvoření, zhmotňující se u mých nohou. Jsou součástí mne samotného, myšlenky v hlavě a obavy. Jsou pro mě jako kůň a já jsem poutník, kterého jeho vznešené zvíře vždy doprovází na cestách. A tak se poddávám, uvolňuji pěsti ze sevření. Poslední, co si pamatuji, je ohlušující tupá rána, a pak už jen polibek tmy.

Untitled | via Tumblr

(3) Tumblr

Untitled
 

1 person judged this article.

Comments

1 Bird. | freedom-birds.blog.cz Bird. | freedom-birds.blog.cz | Web | 1. february 2014 at 11:52 | React

Wau. Zaujímavé. Na chvýľu som sa z tohoto ranného / obedného (11:49) svetla ocitla naspäť v noci plnej ticha. Nádherné obrázky ešte k tomu :) .

2 Jass the Neverlander Jass the Neverlander | Email | Web | 1. february 2014 at 18:04 | React

Claire, panečku.
Je to zase nádherné. Navyše som si k tomu pustila nejakú deep pesničku a bolo to úplne že páni. <3
Uvedomila som si, že som tak zvyknutá na tvoje abstraktné príbehy, že neviem, či by som dokázala prečítať normálny príbeh od teba. :D Ale nemeň nič, je to úžasné. A tie obrázky... <3 Proste dokonalosť sama celý článok. <3

Ano najlepšie je to tak. Je to kniha, ktorej sa treba venovať. :3
Claire zase nemysli si že Allegiant sa čítal bez slovníka alebo že ja čítam anglicky ako po masle, na to je tu Haň. ale určite ti to zážitok nepokazí a stojí to za to. :3 :)

Júúú, ďakujem. <3 Si zlatá. :))

3 TeSs / safe-sound TeSs / safe-sound | Web | 2. february 2014 at 19:13 | React

Wow zase jsi napsala něco dokonalého. Nevím co bych ti sem teďka měla napsat. Ráda bych něco srozumitelného, ale to nepůjde mě ještě v hlavě pořád zní věty z toho článku. Je to úžasný a klobou dolů k tomu co jsi vymyslela. Máš dost bujnou fantazii a tohle napsat umíš jen ty :) Když jsem to četla nevnímala jsem nic kolem sebe a jen jsem si to představovala :) Fakt je to dokonalé (y)

4 a. a. | 5. february 2014 at 20:44 | React

-Jak se kdy dostanu z tohohle labyrintu?
-Přímo a rychle.

naprosto úchvatná kniha. bere mi dech.

5 Nell Nell | Web | 7. february 2014 at 16:23 | React

Dlouho jsem přemýšlela, než jsem se odhodlala něco napsat, protože nerada kazím hezké věci trapnými poznámkami, přestože to dělám skoro pořád.
Tohle je něco tak příšerně krásného, příšerně strašidelného a příšerně dokonalého, že jsi mě zase dostala a já nevím, co dělat. Tohle je úžasné, to, že tě něco takového vůbec napadlo, to, jak jsi to napsala, všechno na tomhle a na tobě je úžasné.
Občas si říkám, že je asi možné, aby někdo napsal něco tak neskutečného, a mrzí mě, že to nedokážu. A taky si říkám, že je to nejvíc, co se dá. Ale jak vidím, není. Ty jsi asi schopná všeho.

6 Ekkaia Ekkaia | Web | 11. march 2014 at 20:24 | React

Páni, krásně píšeš. Celý článek mě naprosto uchvátil. Netušila jsem, kolik se toho dá říct o tmě. Já jsem si k tomu ještě pustila písničku od Yirumy (Kiis the Rain) a četlo se mi to nádherně! Máš nádherný blog.

New comment

Log in
  Don't you have your own web yet? Create it for free on Blog.cz.
 

Actual articles

Reklama